Skarpety męskie – jednolite, kolorowe czy wzorzyste?

Skarpety męskie – jednolite, kolorowe czy wzorzyste?

Warto przeczytać
Skarpetki męskie należą do grupy pozornie nieistotnych akcesoriów, które mogą przesądzić o jakości stylizacji. Jak je umiejętnie dobierać i przy jakich zestawach zakładać skarpety wzorzyste?

 

Detal, który przesądza o całości

Skarpety męskie i zasady ich dobierania do typu stylizacji to temat, który przedyskutowano już wiele razy. Kwestią dyskusyjną jest m.in. sposób dobierania kolorystyki skarpetek. Według niektórych zasad, skarpetki powinny być dobierane do koloru spodni, według innych – kluczową rolę odgrywa raczej kolorystyka obuwia. Współcześnie zauważa się raczej trend w kierunku całościowej analizy stylizacji. Mówiąc krótko: skarpetki męskie mogą nawiązywać kolorystycznie do bluzy, koszuli lub detalu ubrania. Ważne, by całość zestawienia wyglądała spójnie i – zależnie od typu ubrania – elegancko, sportowo lub casualowo.

Biurowy dress code – skarpety jednobarwne czy wzorzyste?

Kolejną, częstą dyskutowaną kwestią są zasady komponowania męskiego stroju do biura. Dość długo utrzymywał się pogląd, że stylizacje oficjalne wymagają tylko gładkich, jednobarwnych skarpetek. Wyjątkiem są klasyczne wzory w kratę lub paski. W tym wypadku również powoli odchodzi się od sztywnego pojmowania zasad mody na rzecz większej kreatywności. Niebagatelną rolę odgrywa tu popularność stylu hipster i vintage, wyrażająca się m.in. w odważnym doborze akcesoriów.

Kolorowe skarpety męskie w kolorze musztardowym, w kropki, w cętki lub z nadrukiem, nawiązującym do ikon popkultury? Takie wzornictwo coraz odważniej przebija się do mainstreamu m.in. jako element nowoczesnego stylu biurowego branży kreatywnej. Jako ciekawostkę dodajmy, że wielkim miłośnikiem skarpetek męskich w stylu hipster jest m.in. kanadyjski premier Justin Trudeau, ceniony za wprowadzenie tego elementu mody „na salony”.

Do czego założyć kolorowe skarpetki męskie?

  • Ciemne skarpety w kratę lub prążki – do stylizacji biznesowych, do biura, na oficjalne spotkania. Dobrze, jeśli kolor skarpet jest nieznacznie ciemniejszy niż kolor spodni.
  • Skarpety jednobarwne w intensywnych kolorach (musztardowy, butelkowa zieleń, ciemne odcienie czerwieni, fiolety) – do stylizacji oficjalnych i casualowych. Kolor skarpety musi być dopasowany do kolorystyki ubrania (marynarka, koszula, sweter) lub jego elementu (poszetka, kieszeń, kołnierz, krawat).
  • Barwne skarpetki sportowe, tzw. stopki – tylko do stylizacji sportowych, do obuwia sportowego.
  • Wielobarwne skarpety typu hipster, z nadrukami – do stylizacji casualowych i biurowych, w których obowiązuje luźny dress code. Pamiętajmy, że skarpetka jest elementem przemyślanej, spójnej stylizacji. Jeśli do biura nosimy klasyczny zestaw ubrań – ciemna marynarka, spodnie garniturowe, jasna koszula etc. – barwne akcesoria nie zdadzą egzaminu.
  • Do stylizacji typu vintage – czyli do każdego zestawu, nawiązującego kreatywnie do dowolnego stylu modowego z przeszłości (lata 30., lata 60., lata 90. itd.).

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments