Wielu ludzi poszukujących pracy zadaje sobie pytanie: czym kieruje się pracodawca przy zatrudnianiu pracownika? Nie jeden poszukiwał odpowiedzi na to banalne, ale jakże ważne pytanie i starał się sprostać wymaganiom wymienianym w ofertach pracy.
Poszukiwanie pracy
Podstawowymi wyznacznikami dobrego pracownika powinno być doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie oraz, zależnie od stanowiska na jakie on kandyduje, inne cechy. Wszystko byłoby na swoim miejscu gdyby nie fakt, iż wiele ogłoszeń zawiera listę życzeń określającą „idealnego pracownika”, który to jeszcze w trakcie studiów powinien mieć już minimum kilka lat doświadczenia w zawodzie.
Ponadto posiadać status ucznia lub studenta, a do tego być osobą niepełnosprawną i oczywiście w pełni dyspozycyjną. Nawet jeśli istnieją tacy „idealni” kandydaci”, to i tak nic im po bogatym CV, jeśli nie mogą pochwalić się nieskazitelną urodą i zgrabnym ciałem. Zjawisko to dotyczy raczej kobiet, być może mężczyźni nie są na ogół oceniani w takich kategoriach, bardziej liczą się ich umiejętności niż wygląd. W pracy, która opiera się głównie na kontakcie z klientem, wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, dlatego często w walce o dane stanowisko wygrywa długonoga blondynka, a pozostałe, mniej urodziwe kandydatki muszą szukać kolejnych ofert. Weźmy przykładową sytuację z prawdziwego życia.
W Internecie zamieszczono ogłoszenie dotyczące pracy w sklepie odzieżowym. Opisano krótko proponowaną posadę, dni i godziny pracy, oraz informację o spotkaniu podczas którego można dowiedzieć się więcej i złożyć swoje CV. Na spotkanie przychodzi około 15 pań, głównie studentki, część z doświadczeniem część bez. Szefowa sklepu zbiera aplikacje i obiecuje dokonać wyboru 4 kandydatek do zatrudnienia na próbę, z którymi się skontaktuje. Które spośród nich wybiera?
Odpowiedź jest prosta. Te które mają doświadczenie, odpowiadają im godziny pracy, a przede wszystkim te o atrakcyjnym wyglądzie. Przecież wybrana pracownica będzie poniekąd wizytówką sklepu. Na wstępie odpada kilka pań w wieku około 30-40 lat, ze względu na młody wiek reszty pracowników.
Dalej eliminacja pod względem doświadczenia. Kolejno musi być już ocena wyglądu, bo przecież jakie można mieć zdanie o człowieku po 10 minutach kontaktu, praktycznie tylko wzrokowego i przejrzeniu jednej strony zapełnionej zdawkowymi informacjami dotyczącymi jego osoby. To zrozumiałe że każda firma czy instytucja chce mieć samych najlepszych, wykwalifikowanych pracowników, ale co z młodymi ludźmi którzy mają zapał do pracy i na prawdę jej potrzebują? Gdzie mają zdobyć to wszędzie wymagane doświadczenie skoro nikt nie daje im szansy na zatrudnienie?
Artykuł powstał dzięki portalowi sex telefon