Narodziny potęgi

Narodziny potęgi

Elektronika i IT Warto przeczytać

Maszyna jaką jest komputer PC nie powstała z dnia na dzień. Jest ona efektem ewolucji z wielkich urządzeń jakimi były komputery w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Narodziny potęgi

Po tym czasie konstruktorzy doszli do wniosku, że również w domach komputer może być powszechnie wykorzystywany. Postanowili więc skonstruować domowy odpowiednik maszyny, które do tej pory zajmowały całe szafy.

Było kilka prób wypuszczenia komputera osobistego na rynek. Bill Gates na jakiś czas przed stworzeniem swojego flagowego projekt Windowsa skonstruował komputer PC o nazwie Altair. Nie odniósł on jednak znaczącego sukcesu. Sprawą zainteresowało się Apple, któremu udało się stworzyć urządzenie na tyle popularne, że firma zaczęła przynosić duże dochody. Firma ta jest uważana za prekursora urządzeń osobistych.

W Polsce również stworzono w tym czasie pierwszy komputer PC. Skonstruował go Jacek Karpiński w latach 1970-73, nosił nazwę K-202. Był to komputer o budowie modułowej, zbudowany na układach scalonych małej i średniej integracji, pracował z zawrotną jak na tamte czas prędkością miliona operacji na sekundę, czyli szybciej niż Pecety za 10 lat… Nie zrobił on jednak furory w naszym kraju, głównie ze względu na brak dofinansowania ze strony państwa. Jak wiadomo w tamtych czasach powodzenie każdego projektu zależało wyłącznie od tego. Łącznie powstało 30 maszyn K-202, z czego 15 sztuk wyeksportowano do Wielkiej Brytani. W późniejszych latach na bazie K-202 zbudowano komputer MERA-400. W naszym kraju przyjęły się dopiero komputery wzorowane na IBM-PC, również nazwa, której używamy aby określić komputer osobisty pochodzi od tego typu modeli.

Dzisiaj nie ma praktycznie gospodarstwa domowego, w którym nie stałby komputer. Popularność tych maszyn przerosła chyba nawet oczekiwania ich twórców. To na pewno nie koniec ewolucji tych urządzeń i za kilkanaście lat powinniśmy zobaczyć jeszcze szybsze i jeszcze doskonalsze komputery PC z niewyobrażalnymi dzisiaj możliwościami.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki z BIK

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wldek
wldek
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Polecam tą firmę kredytową, jest godna polecenia. Tu z pewnością każdy otrzyma kredyt, który będzie mógł przeznaczyć na co tylko chce.