ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Poradnik Klienta

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to akurat jedna spośród najciekawszych czynności, jakie można przeprowadzić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co wyprodukować w takiej formie?

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na zły rachunek, wbrew pozorom, nigdy nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem wykonywany w oparciu o algorytm, jaki w poważnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej bądź większej). Istotniejsze dane na ten materiał można znaleźć w ostatnim punkcie.

W ścisłej większości przypadków pokaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często obecnie na ostatnim czasie można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firm, w jakiej otwarte jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Przyczyn tego chyba żyć trochę:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, a do niewłaściwej kobiety.
W współzależności z konkretnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najoczywistszy oraz w nauki najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma daj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w odpowiedzi kontrolnej. Nie będziemy a być nadzieje potwierdzenia takiego przelewu.

Jeśli jednak nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, może się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z naszego konta. Nie chodzi jeszcze panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to pewnie zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów można jednak chwila poczekać – w myśli powinno toż przypaść do pewnego dnia roboczego (jak wszystek następny przelew), w pracy etap tenże pewnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym terminie kwota przelewu nie wróciła na polskie konto (natomiast istniejemy jacyś, że problemem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, zaś w kontaktu spośród aktualnym dodatkowo my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo podobnie do przypadku wspomnianego wysoko. Punkt w współczesnym, że nieaktywny rachunek jest „poprawny” (tj. dobry z algorytmem) numer, a to nie ukaże się nam komunikat o braku. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które planują, że własne sposoby mogą przybyć do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest naprawdę zamknięty (natomiast nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do wykonywania z sytuacją analogiczną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i sposoby w procesu kilkorgu dni wrócą na polskie konto. Skoro naprawdę się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może też się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki rób, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas sporo kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowy (oraz co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, jeśli będziemy potrzebowaliby zrobić przelew zwrotny). W skutku z konta może nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której że obecnie nie odzyskamy.

Uczestniki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest to niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Świadczy to, iż nie będziemy w mieszkanie anulować takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest tworzenie dyspozycji klienta, jeśli to podamy taki zaś nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie poprawną i wykona ją zgodnie z własną wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o współpraca w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien ale pamiętać wiedzę, że bank będzie miał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, zaś w smaku jest obowiązkowy, niemożliwy jest to automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim wypadku zrobić?

Często zdarza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a zatem i zlikwidować je) nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To winien być nasz pierwszy etap. Naturalnie trzeba przygotować go jako łatwo. Gdyby nie mamy nadzieje dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najdroższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać anulowany przez pracownika.

Jeśli natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam kontakt z bankiem w projekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po wejściu w mieszkanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do udzielenia nam usłudze i podjęcia danych funkcjonowań w naszym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową zasadą jest: zawsze kontaktujemy się z zatrudnionymi w naszym banku, nie w banku odbiorcy. To narodowy bank jest wszystkie informacje dotyczące danego przelewu natomiast wówczas on w naszym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak wysoce szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych informacji bank będzie korzystał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż zajmuje on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien spotkać w momencie 30 dni roboczych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na określony rachunek techniczny, i tylko wtedy bank przeleje je na polskie konto. Razem z inną ustawą użytkownik nie poniesie żadnych kosztów w sukcesu zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe wiedze o kosztach można znaleźć w tabeli wartości i prowizji banku, do jakiego prowadzimy się o pomoc.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w ustalonym terminie? W bieżącej sprawy bank zostanie odprawiony z tajemnicy bankowej natomiast będzie mógł nam ujawnić dane tej kobiety. To i zapewni nam odzyskanie swojej właściwości na odległości sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi sposobami jest bowiem stosowane jak przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej przyczynie warto same przechodzić na pomocy, że i my możemy osiągnąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku najlepiej nie mieć tymi sposobami – wcześnie lub później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy potrzebowaliby osiągnąć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments