Gry komputerowe

Gry komputerowe

Artykuł Miesiąca Gry i konsole

Gry komputerowe to pasjonująca i tradycyjna metoda spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych. Największym powodzeniem cieszą się gry sieciowe w które gra się z setkami czy tysiącami graczy równocześnie. W odróżnieniu do czytania książki czy oglądania filmów kiedy odbiorca tylko przygląda się grze ma odczucie kontroli sytuacji jak i możliwości oddziaływania na losy bohaterów.

Gry komputerowe

 

Gry komputerowe dają dużo mocnych emocji np. odczucie satysfakcji lecz i odczucia złości, agresji, lęku jak i odczucia zagrożenia. Przez chwilę czujemy się mocniejsi, sprawniejsi niż w rzeczywistości jak i ważni.
Grający w gry komputerowe gracz przeżywa mnóstwo pasjonujących przygód jakich nie ma szans przeżywać w realnym świecie. Mogą też realizować marzenia których społeczeństwo nie toleruje np. związane z walką, przemocą wobec innych czy torturowaniem. Z tych też powodów granie nie nudzi za to może wciągnąć.

Oddziaływanie gier na użytkownika
Gry komputerowe mają skrajne opinie. Z jednej strony oddziałują w znacznym stopniu na rozwój edukacji. Z drugiej budzą negatywne emocje wśród wychowawców, psychologów czy pedagogów uznających negatywny wpływ gier komputerowych na młodego człowieka.

Zagrożenia jakie czyhają na graczy
a) Przemoc
Najwięcej niepokoju budzi przemoc w grach. Nie każda gra ma tę treść mimo to duża ilość gier obecnych w Internecie wdraża gracza w rozmaite typy przemocy i okrucieństwa. Gry dla najmłodszych przedstawiają przemoc w sposób humorystyczny. Gry dla dzieci starszych zachęcają do zabijania czy okrucieństwa. Zwykłe zabijanie już tak nie fascynuje producenci więc kombinują by zrobić coraz mocniejsze sceny przez co wirtualny bohater często ma zachowania typowe dla seryjnego mordercy, terrorysty czy zimnego psychopaty.

W świecie wirtualnym dużej ilości gier nie ma norm normalnych. Dobro i zło oceniane jest na podstawie efektywności w realizowaniu celów. A przemoc, zbrodnia, kłamstwo czy kradzież to rzeczy dobre i pożądane gdyż umożliwiają zyskanie władzy, dodatkowych punktów w grze umożliwają przeżycie w wirtualnym świecie.

b) Erotyka
Często w grach komputerowych są treści dozwolone dla dorosłych o tematyce erotycznej czy pornograficznej. Gry te są łatwe do znalezienia w Internecie. Zaliczamy tu: strip poker czy erotyczne gry przygodowe a nawet taktyki ekonomiczne polegające na rozwijaniu biznesu erotycznego. Treści tego typu powodują u gracza podniecenie seksualne, oddziałują na erotyzację wyobrazni jak i formułują złe przekonania i postawy związane z strefą seksualną człowieka. Głoszą wśród młodzieży propagandę, że seks to zabawa bez konsekwencji.

c) Treści ezoteryczne i okultystyczne
Część gier komputerowych zawiera znamiona okultyzmu. Stosowane są często czary i magia zwłaszcza w grach RPG. W grach tego typu możemy rzucać przekleństwa by ranić czy niszczyć wrogów. Pewne gry wdrażają gracza w techniki wróżenia, ukazują numerologię, astrologię, karty tarota. Treści tego typu zachęcają do fascynowania się okultyzmem itp. Inny niepokojący problem tego typu gier to odnośniki do satanizmu typu: pentagram, czaszka cztero rogiego kozła czy odwrócony krzyż. Dzieci często odbierają te symbole pozytywnie gdyż znaki satanistyczne często oznaczają tajne przejścia schowki z bronią itp.

Uzależnienie od gier komputerowych
Nawet kilkulatki siedzą po parę godzin na dzień przed komputerem. Często dzieje się to za zgodą rodziców, którzy wiedzą że dziecko rozwija zainteresowania. Ponadto rodzice cieszą się, że dziecko jest w domu i nie muszą się nim zajmować gdyż komputer je pochłania bez reszty. Tymczasem wielogodzinne granie może prowadzić do uzależnienia od gier komputerowych. Uzależnienie od gier komputerowych często wymaga podjęcia psychoterapii indywidualnej czy też leczenia w ośrodku zamkniętym.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczka darmo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
franek
franek
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Nie spodziewane potrzebowałam gotówki na remont domu. Dzięki pożyczce ratalnej mogłam szybko przeprowadzić remont. Ze wzięciem kredytu nie było żadnego problemu. Nie ma czego się bać jeśli spłaca się w określonym terminie. Polecam.

adam
adam
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Każdemu z nas jest czasem potrzebny (żeby nie powiedzieć niezbędny) nagły i szybki zastrzyk gotówki. Wzięcie szybkiej pożyczki może nam się kojarzyć z bardzo długim oczekiwaniem, wypełnionym milionem formalności i podpisywania papierków… Dzięki Axcess Financial Poland każdy z nas może zmienić zdanie odnośnie szybkich pożyczek. Pełny profesjonalizm ze strony ich doradców, minimum formalności i szybkie pojawienie się potrzebnej gotówki na naszym koncie sprawi, że szybkie pożyczki przestają nam się kojarzyć z czymś uciążliwym. Gorąco polecam.