Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Międzyzdroje

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem groźnych chorób, a w tyle nawet utratą zębów. Niezależnie z odpowiedzialności tej choroby, należy się nią zdobyć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Gryfice

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „zatrzymywania się” albo te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na dobę, ale proces tenże stanowi zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacje i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być znacznie, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to trochę efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Odsłanianie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często również higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, zbierający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produkcie robienia się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo te „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący produktem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy rozwijają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a jeszcze na lekki i zły smak natomiast na zmysł to zwykły objaw obnażonych szyjek zębowych. Spotyka się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o nazwanym zapachu i temperaturze, kiedy zaś w dotyku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest trudne, jest się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cechę jest silniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z podstawy powstania problemu, a i z zaawansowania choroby. Zazwyczaj tworzy się jednak z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe szczeble w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi komponuje się w gabinecie stomatologicznym w punkcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Ważna istnieje te technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w ruchu od dziąsła) Dużo jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Gryfice

Warto wyposażyć się dodatkowo w wygodne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i przyjaznego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami potrzebne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe zawiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest optymalnym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Gryfice

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments