Czy sprzedaż złotej biżuterii jest opłacalna?
Jednakże wcale nie jest to dobra decyzja, gdyż lombardy bardzo często doliczają sobie dużą marżę, a ponadto oszukują klientów, chcąc osiągnąć jak największe zyski. Dlatego też może się wydawać, że sprzedaż złota jest korzystna, tymczasem sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Obecnie na rynku powstaje coraz więcej skupów metali szlachetnych, a w związku z dużą konkurencją można wynegocjować dobrą cenę za sprzedaną biżuterię. Niemniej jednak należy uważać i z obecnych na rynku firm wybrać najlepszy, a zarazem rzetelny skup metali.
Przede wszystkim ceny złotej biżuterii zależne są od wagi i próby złota, z którego ją wykonano. Ceny za jeden gram złota ciągle się zmieniają, dlatego należy cały czas je obserwować. Czasami możemy zauważyć podniesienie cen, a czasami wręcz przeciwnie ich spadek, bowiem nie są one stałe. Cena biżuterii zależna jest także od obecnych na niej dodatkowych elementów. Dla przykładu za kolczyki z brylantami otrzymamy wyższą kwotę, aniżeli za złote kolczyki bez dodatkowych kamieni.
Do złotej biżuterii musimy dołączyć certyfikat, który poświadczy jej autentyczność. Dla przykładu jeżeli na certyfikacie napisano ,, pierścionek Au 585 wraz z brylantem, 2,5 grama SI/H 0,20ct, o wartości 2000zł”, oznacza to, że stanowi to tak zwaną wartość odtworzeniową, czyli kwotę, którą powinniśmy otrzymać w wypadku kradzieży pierścionka. Jest to także kwota, którą musimy zapłacić za taką samą nową biżuterię.
Należy pamiętać, że kwota którą podano na certyfikacie, nie stanowi kwoty, którą otrzymamy w skupie złota, czy w lombardzie. Bardzo często zdarzają się klienci, którzy uważają, że muszą dostać taką kwotę, jaką podano na opisie biżuterii. Jednakże taką kwotę może zaproponować nam tylko jubiler za całkiem nową biżuterię. Zwykle w lombardzie, albo w skupie otrzymamy mniej niż połowę wartości zakupionej przez nas nowej biżuterii, czyli w rezultacie tyle, ile wynosi całkowita wartość surowców zużytych podczas produkowania pierścionka.
W lombardzie pierścionki rozkładane są najczęściej na części, czyli na złom i kamienie. Kamienie zwykle kupuje od lombardu jubiler i wykonuje z nich całkiem nową biżuterię.