Budowa Komputera

Budowa Komputera

Budownictwo Elektronika i IT Polecne i promocje

Każdy komputer pracujący na naszej planecie opiera się na tych samych zasadach i podzespołach. W każdym musi być karta graficzna, procesor, płyta główna, pamięć RAM, zasilacz i dysk twardy. Są to podstawowe podzespoły każdego komputera, bez nich praca była by nie możliwa. Dawniej zamiast dysku twardego wykorzystywano płyty perforowane, a później kasety. Myślę że powinniśmy zacząć omawianie budowy komputera od zasilacza.

Budowa Komputera

Dzięki niemu komputer ma energię do pracy. Zasilacze montowane w komputerach, są to zasilacze impulsowe. Jak każde urządzenie, mają swoje plusy i minusy. Największymi ich plusami jest wysoka sprawność dochodząca nawet do ponad 95%, oraz małe wymiary przy dużych mocach. Niestety, mają też bardzo poważną wadę, a mianowicie strasznie „sieją” zakłóceniami i mają spore prądy tętniące. Dla przypomnienia, idealny prąd po wyprostowaniu wygląda jak linia prosta, prąd tętniący są to ułomności tej linii, czyli, głębsze, bądź płytsze góry i doliny. Oczywiście im płytsze tym lepsze. Ta niedogodność zasilaczy impulsowych bierze się z ich budowy. Prąd zmienny który dochodzi do transformatorów ma bardzo dużą częstotliwość dochodzącą do setek KHz, gdzie ten w gniazdku ma około 50Hz. Co jest wadą, często okazuje się także zaletą i tak jest w tym przypadku. Dzięki tak dużej częstotliwości prądu wymiary transformatorów w zasilaczach mogą być o wiele mniejsze, ponieważ ich skuteczność wielokrotnie rośnie w porównaniu do prądu o częstotliwości 50Hz. Oczywiście żeby uzyskać prąd o takiej częstotliwości potrzebne są specjalne układy zbudowane na tranzystorach. Napięcia które wychodzą z zasilacza komputerowego mają wartość 12, 5 i 3. 3v do zasilania wszelkich układów w naszym komputerze.

Linia 12v najbardziej jest wykorzystywana przez procesor i kartę graficzną oraz płytę główną. Linię 5v najbardziej obciążają dyski, a 3. 3v pamięci RAM. Dobry zasilacz komputerowy powinien mieć sprawność na poziomie powyżej 85% co powinno nam zapewnić ciszę pracy, przez mniejsze wydzielanie stratnej energii w postaci ciepła, co skutkuje mniejszymi obrotami wentylatora. Musi zapewnić zabezpieczenia przeciw przepięciowe, przeciwzwarciowe, przeciw przegrzaniu itp. Bardzo ważna rzeczą, lecz często pomijaną w większości testów jest poziom tętnień zasilacza, które mogą wpływać na stabilność pracy naszego komputera. Moc dobieramy w zależności od poziomu poboru prądu naszej maszyny. Karta graficzna odpowiada za wyświetlanie wyników naszej pracy na monitorze, a dokładniej interpretuje dane dostane z procesora i zamienia je na obraz, który jest wysyłany do monitora w postaci analogowej, czyli sinusoidy o różnym kształcie. Karta dostaje sygnał w postaci cyfrowej, binarnej czyli zero jedynkowej, po obróbce przez procesor karty graficznej na wyjściu jest układ DAC czyli Digital to analog converter który zamienia dane cyfrowe na analogowe. Procesor jest to podzespół, o którym można by napisać książkę i już to wielokrotnie uczyniono.

Z podstawowych informacji warto wspomnieć, że rozumie tylko polecenia wysyłane w postaci binarnej, a także odpowiada za każdy proces wykonywany w naszym komputerze. Procesor zbudowany jest z jednej tafli krzemu na której umieszczony jest rdzeń/ rdzenie, bardzo szybką pamięć podręczną, trzech poziomów, jak i kontroler pamięci. Procesor komunikuje się z innymi podzespołami przez magistrale.

Dawniej rolę procesorów sprawowały tysiące lamp elektronowych, lecz po wprowadzeniu w latach 60 do seryjnej produkcji tranzystorów, w 1971 roku Intelowi udało się stworzyć pierwszy mikroprocesor który nosił nazwę i4004. Podstawowymi parametrami procesorów są ich taktowanie określane w HZ, ilość rdzeni, pojemność pamięci L1, L2, L3, obsługiwane instrukcje, jak również architektura. Procesor jest montowany w socketcie na płycie głównej. Pamięć RAM(Random Access memory) jest to szybka pamięć operacyjna, która kasuje całkowicie swoją zawartość po odłączeniu zasilania. W głównej mierze jest zbudowana z kondensatorów i tranzystorów, których oczywiście nie dojrzymy na niej, bo wszystko jest ukryte w układach scalonych.

Parametry pamięci ram to czas dostępu do danych, a także taktowanie i jej pojemność. Dysk twardy służy do przechowywania informacji nawet po odłączeniu od niego zasilania. Rozróżniamy dyski HDD(Hard Disk Driver), SSD (State Solid Drive)i dyski Hybrydowe. Dysk talerzowy (HDD) składa się z obrotowego talerza, po którym porusza się ramie, które jest elektromagnesem i namagnesowując odpowiednie miejsca na talerzu, który jest ferromagnetykiem, zapisuje dane.

Następnie z namagnesowanych, bądź nie namagnesowanych obszarów to samo ramie odczytuje dane w postaci binarnej. Dysk SSD zachowuje się jak pendrive. Jest tak samo zbudowany. Jest zbudowany z kości pamięci EEPROM, które są bardzo szybkie, ale mają określoną ilość zapisów i odczytów. Dyski hybrydowe to połączenie dysku HDD i SSD w jednej obudowie. Dyski HDD są sporo wolniejsze od SSD, ale za to mają dużo większą pojemność i są nie porównywalnie tańsze, a także trwalsze, za to dyski SSD zostawiają w tyle dyski HDD jeśli chodzi o szybkość Dostępu do danych. Dyski hybrydo

we, w zasadzie, łączą w sobie zalety obu konstrukcji. Najczęściej używane pliki lądują wtedy na pamięciach EEPROM, a rzadziej używane na talerzach. Płyta główna łączy wszystkie podzespoły w jedność. Na niej znajduje się bios, który umożliwia zarządzanie ustawieniami podzespołów, a także nadzoruje jego pracę. Na płycie głównej znajduje się mostek północy i południowy. Mostek północny odpowiada za komunikacje pamięci ram, procesora i karty graficznej, a mostek południowy zarządza urządzeniami IO(input output) takimi jak dysk twardy, nagrywarka, stacja dyskietek, czy czytnik kart pamięci. NA płycie głównej znajdują się także wszelkie porty do podłączania kart rozszerzeń, a także podstawowe porty zewnętrzne takie jak USB.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi PKO BP
 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kinder
kinder
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Jestem bardzo zadowolona z usług tej firmy. Są oni rzetelni i spełnili moje oczekiwania. Serdecznie polecam